Nawet 20% polskich par w wieku rozrodczym może zmagać się z niepłodnością – chwilowym stanem uniemożliwiającym poczęcie dziecka. Czym różni się niepłodność od bezpłodności? Niepłodność – odpowiednio leczona – może zaowocować posiadaniem biologicznego potomstwa, z kolei mianem „bezpłodności” określa się trwałą niezdolność, taką jak wrodzony brak narządów rozrodczych, wygaśnięcie czynności jajników czy przedwczesna menopauza. Niepłodność stwierdza lekarz ginekolog – ma ona miejsce kiedy po roku regularnego współżycia (3-4 razy w tygodniu) mimo niestosowania żadnej metody antykoncepcyjnej, nie dochodzi do zapłodnienia. Niepłodności sprzyja niezdrowy styl życia – brak aktywności fizycznej, dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty, używki, niedobór snu, stres. Osoby zmagające się z otyłością oraz kobiety, mające nieregularny cykl miesiączkowy również mogą być narażone na ten narastający problem społeczny. Nic dziwnego, że coraz więcej par w wieku rozrodczym – nie mogąc począć dziecka – decyduje się na sięgnięcie po naturalne metody leczenia niepłodności, w tym ziołolecznictwo. Do najpopularniejszych ziół wspierających zdrową płodność należą wiesiołek, niepokalanek mnisi oraz lukrecja – dlatego tak ważne jest wdrożenie ich w codzienną dietę wtedy, kiedy po roku starań o dziecko nadal nie dochodzi do zapłodnienia.

Niepłodność a cholesterol

Czy niepłodność może być powiązana z cholesterolem? Naukowcy z Houston Methodist odwrócili niepłodność u sterylnych myszy, redukując wysoko krążący cholesterol za pomocą białka bakteryjnego oraz pokazując dalsze dowody łączące wysoki poziom cholesterolu z niepłodnością kobiet. Jak się okazuje, jest to obiecujący postęp, ponieważ jedna na pięć kobiet w wieku rozrodczym w USA nie może zajść w ciążę po roku starań o dziecko.

- Pracujemy z białkiem, zwanym czynnikiem zmętnienia surowicy, o unikalnych cechach - powiedziała dr Corina Rosales, adiunkt biologii molekularnej w medycynie w Houston Methodist Research Institute, główna autorka badania. - W naszych eksperymentach czynnik zmętnienia surowicy obniżył poziom cholesterolu o ponad 40% w ciągu trzech godzin, tak więc to białko jest dość silne.

Co to oznacza w praktyce?

Podczas gdy podstawową funkcją tego białka jest zwiększenie kolonizacji bakteryjnej - zmienia ono również strukturę lipoprotein o wysokiej gęstości, przenoszących cholesterol lub HDL, ułatwiając wątrobie pozbycie się jego nadmiaru, który zapobiega poczęciu.

HDL - znany jako "dobry cholesterol" - przenosi nadmiar cholesterolu z różnych tkanek do wątroby w celu rozbicia, obniżając w ten sposób poziom cholesterolu. Kiedy występuje dysfunkcja HDL - metabolizm lipidów ulega zmianie, co może być szkodliwe. Z kolei nazywany często "złym cholesterolem" LDL przenosi cholesterol z wątroby do innych tkanek, a jego wysoki poziom powoduje akumulację i choroby.

- Zarówno HDL, jak i LDL zawierają mieszaninę wolnego i zestryfikowanego cholesterolu, a wolny cholesterol jest znany jako toksyczny dla wielu tkanek - powiedział dr Henry J. Pownall, profesor biochemii w medycynie w Houston Methodist Research Institute i autor korespondencyjny badania.- Każda dysfunkcja HDL może być również czynnikiem ryzyka dla kilku chorób.

Aby zbadać dysfunkcję HDL, naukowcy pracowali z przedklinicznymi modelami myszy, które miały nienaturalnie wysoki poziom cholesterolu HDL krążącego we krwi. Chociaż czyniło je to idealnymi do badania miażdżycy - Rosales zaobserwował, że myszy te były również całkowicie sterylne.

- Cholesterol jest podstawą wszystkich hormonów steroidowych, które z kolei są potrzebne, aby uzyskać płodność - powiedział Rosales. - Wiemy, że jajniki są wysadzane receptorami HDL, więc metabolizm HDL musiał odgrywać bardzo ważną rolę w płodności.

Zgodnie z przewidywaniami - kiedy naukowcy karmili sterylne myszy lekiem obniżającym stężenie lipidów, zarówno poziom cholesterolu LDL, jak i HDL zmniejszył się, a zwierzęta zostały tymczasowo uratowane przed niepłodnością.

Opierając się na tych obiecujących wynikach przedklinicznych - naukowcy planują przeprowadzić badanie kliniczne w celu zbadania poziomu lipidów u kobiet poddawanych leczeniu niepłodności idiopatycznej – czyli takiej, której przyczyna nie jest do końca znana.

- Nawet gdybyśmy pomogli 1% kobiet, które walczą o poczęcie, zmieniłoby to ich życie - powiedział Rosales.

Jak się okazuje – poziom cholesterolu odgrywa więc niezwykle istotną rolę w staraniach o dziecko. Jego diagnostyki można dokonać poprzez badanie krwi.

Olej z wiesiołka na płodność – jak stosować?

Jednym z najchętniej wybieranych suplementów do walki z niepłodnością jest ekologiczny olej z wiesiołka – znacząco poprawiający pracę układu rozrodczego. Jego działanie to przede wszystkim stymulacja produkcji śluzu szyjkowego, który umożliwia plemnikom właściwe przemieszczanie się. Co więcej, olej z wiesiołka pozytywnie wpływa też na jakość śluzu oraz odżywia plemniki. Zdrowy olej to cenne źródło kwasów tłuszczowych omega 6 – które nie tylko wspierają zdrową płodność, ale również poprawiają stan cery trądzikowej, łojotokowej oraz łuszczącej się.
Olej z wiesiołka może wywołać tak zwane „mikroskurcze” macicy, dlatego należy przyjmować go etapami – od pierwszego dnia cyklu (momentu pojawienia się miesiączki) do czasu owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. Co istotne – po tym czasie należy odstawić olej, aby zacząć przyjmować go ponownie w momencie wystąpienia miesiączki. Przerwa w suplementacji zdrowego oleju z wiesiołka ma na celu zniwelowanie ryzyka ewentualnego poronienia – jeśli w czasie owulacji doszłoby do zapłodnienia.

Zobacz w sklepie

Źródło:
Houston Methodist
www.sciencedaily.com/releases/2023/03/230314205339.htm