Dieta ketogeniczna, nazywana również „keto dietą”, obejmuje przede wszystkim spożycie niewielkiej ilości węglowodanów dziennie – która nie powinna przekraczać 50 gramów. Ze względu na tak niską podaż „węgli”, w organizmie pojawiają się substancje będące produktami przemian kwasów tłuszczowych – tak zwane „ciała ketonowe”. Nie bez powodu „keto” cieszy się w ostatnim czasie tak dużym zainteresowaniem – nie wszyscy wiedzą, że oprócz skutecznej redukcji wagi, może zapewnić nam ona również zmniejszenie stanów zapalnych, poprawę samopoczucia oraz zniwelowanie ochoty na słodycze. Jak się jednak okazuje – nawet na „keto diecie” możemy pozwolić sobie na pyszne, domowe ciasto (oczywiście pod warunkiem, że jego zawartość „węgli” nie przekracza zalecanej, dobowej ilości!). Jak przygotować sernik, który bez wyrzutów sumienia możemy zjeść, przebywając na diecie ketogenicznej? Przychodzimy z podpowiedziami!
Keto sernik pistacjowy – jakie składniki są potrzebne?
Do przygotowania pożywnego sernika o smaku pistacjowym potrzebujesz:
- 150 g posiekanych, solonych pistacji (bez łupin)
- 60 g masła
- 2 łyżki ksylitolu
(do zrobienia spodu)
- 500 g twarogu sernikowego
- 500 g serka mascarpone
- 4 jajka
- 140 g ksylitolu
- 200 g „prawdziwej” pasty pistacjowej
(do przygotowania masy)
- siekanych pistacji
- liofilizowanych owoców
(do dekoracji)
Keto sernik pistacjowy – krok po kroku
Przygotowanie pysznego, kremowego sernika o smaku pistacjowym rozpoczynamy od zrobienia spodu – mieszając posiekane pistacje z masłem oraz ksylitolem, a następnie wykładając je do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Całość wkładamy na kilka minut do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni, a po wszystkim pozostawiamy do ostygnięcia.
Kolejnym etapem jest przygotowanie masy – w tym celu miksujemy twaróg sernikowy, mascarpone, ksylitol, pastę i jajka aż do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji. Ponieważ pasta pistacjowa należy do bardzo gęstych produktów – zwróćmy uwagę na to, czy aby na pewno produkt nie pozostał na ściankach miksera.
Tak przygotowaną masę wylewamy na ostudzony spód – wcześniej smarując boki foremki masłem. Całość wygładzamy silikonową szpatułką – tak, aby nasze ciasto było nie tylko pyszne i pożywne, ale również estetyczne! Sernik pieczemy 70 minut, a następnie wyłączamy piekarnik i uchylamy drzwi pieca – tak, aby miał szansę ostygnąć.
Kiedy keto sernik pistacjowy jest już gotowy – możemy przystąpić do jego dekorowania, na przykład pistacjami czy owocami liofilizowanymi, a może… jednym i drugim!
Smacznego!