Czy wiesz, że nawet 60% całej populacji może prowadzić tak zwany „siedzący tryb życia”, prowadzący między innymi do nasilania poważnych schorzeń, takich jak choroby krążenia?
Siedzący tryb życia to innymi słowy niewystarczająca aktywność ruchowa – spowodowana na przykład pracą za biurkiem (w pozycji wymuszonej). Siedzący tryb życia definiowany jest również jako zmniejszenie obciążenia układu ruchowego – przy jednoczesnym przeciążaniu układu nerwowego. Jednak nie tylko dorośli narażeni są na siedzący tryb życia – jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, u nastolatków może prowadzić on do nawet trzykrotnego powiększenia serca (w porównaniu do umiarkowanej i intensywnej aktywności fizycznej).
Badanie - w którym wykorzystano dane z analizy University of Bristol Children of the 90s (znanej również jako Avon Longitudinal Study of Parents and Children) - obejmowało 530 nastolatków w wieku 17 lat, którzy mieli pełne pomiary między innymi masy tłuszczowej i mięśniowej, glukozy, lipidów, markera stanu zapalnego, insuliny, palenia tytoniu, statusu społeczno-ekonomicznego czy rodzinnej historii chorób sercowo-naczyniowych.
W nowym badaniu - nastolatki spędzały średnio prawie 8 godzin dziennie w trybie siedzącym, a na umiarkowaną do intensywnej aktywność fizyczną poświęcały około 49 minut na dobę. Zaobserwowano, że zarówno siedzący tryb życia, jak i umiarkowana do intensywnej aktywność fizyczna były związane z większą masą lewej komory.
Jak się okazuje, siedzący tryb życia może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych – również powiększenia serca – dlatego tak ważne jest, aby dorośli i nastolatkowie przeznaczali na aktywność fizyczną przynajmniej godzinę dziennie. W przypadku intensywnej aktywności warto zaopatrzyć się w odżywczy izotonik lub... samemu zrobić go w domu!
Źródło:Uniwersytet Wschodniej Finlandii
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230412131217.htm