„Bio”, „eko”, „z ekologicznych upraw” - coraz więcej producentów żywności zachęca Nas do kupna swoich produktów poprzez zwrócenie uwagi na aspekt jakim jest ekologia. Czy jednak aby na pewno wiemy po jakie produkty sięgać, aby dokonywać świadomych wyborów? Żywność ekologiczna – choć kojarzyć może się z naturalnymi, przemyślanymi składami – w rzeczywistości oznacza produkty, powstałe poprzez produkcję ekologiczną. Co to oznacza w praktyce? Produkcja ekologiczna podlega licznym nadzorom – między innymi tym, które określają czy do procesu powstania żywności nie użyto szkodliwych substancji (takich jak pestycydy). Co więcej, produkcja żywności ekologicznej – obejmującej produkty nabiałowe i mięsne – powinna zapewniać zwierzętom odpowiednie warunki do życia. Dopiero wówczas, gdy produkty spełniają szereg ściśle określonych kryteriów – żywność może otrzymać specjalny certyfikat. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wybór sprawdzonych, certyfikowanych eko-produktów odgrywa istotną rolę nie tylko dla zdrowia, ale i samopoczucia człowieka. Dostarczając organizmowi żywność wysokiej jakości – bez sztucznych barwników i konserwantów – możemy mieć pewność, że optymalnie dbamy o zdrową formę, niwelując ryzyko zachorowania na wiele chorób.

Czego szukać na opakowaniach?

Aby mieć pewność, że sięgamy wyłącznie po żywność ekologiczną – warto zwrócić uwagę na kilka elementów opakowania produktu:

- symbol Euroliścia - czyli unijnego logo systemu rolnictwa ekologicznego - gwarantuje konsumentom proces wytworzenia produktu w sposób całkowicie etyczny. Osoby, sięgające po produkty z Euroliściem na opakowaniu mogą mieć pewność, że kupują żywność certyfikowaną i ekologiczną.

- nazwa „Bio” - producenci, określający swoje produkty nazwą „bio”, posiadają w swojej ofercie żywność ekologiczną (z odpowiednimi certyfikatami), podlegającą licznym kontrolom jednostek certyfikujących. Nazewnictwo „bio” nie może być używane przez producentów, których żywność nie przeszła odpowiednich kroków do uzyskania certyfikatów. Uwaga: coraz popularniejsze hasła na opakowaniach - takie jak „przyjazna środowisku”, „w zgodzie z naturą” i inne – to tylko chwyt marketingowy. Nie daj się nabrać!

- nazwa „Organic” - sytuacja ma się podobnie jak w przypadku nazewnictwa „Bio”. Aby nazwać swój produkt „organicznym” - producent żywności jest zobowiązany posiadać właściwe do tego celu certyfikaty.

Ile kosztuje ekożywność?

Kwestią, na którą warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów jest cena wybranego przez nas produktu. Nie da się ukryć, że to właśnie wysokiej jakości, certyfikowana ekożywność jest nieco droższa od tej pozbawionej odpowiednich oznaczeń, powstałej na skutek produkcji konwencjonalnej. Podejrzenia powinny budzić produkty, określające się mianem „naturalnych” - w standardowej cenie. Wyższa cena produktu wynika przede wszystkim z kosztów rolnika, który – mając na uwadze dobro hodowanych przez siebie zwierząt i dbałość o środowisko – wydaje znacznie więcej środków finansowych na swoją produkcję w porównaniu do standardowego rolnika.
Na szczęście – świadomość społeczeństwa zmienia się. Coraz więcej z nas wybiera produkty droższe, o przemyślanych składach – rezygnując z tańszej, wątpliwej jakości i pochodzenia żywności. Osoby, chcące wdrożyć w codzienną dietę zdrowe, organiczne produkty – mogą wybierać spośród bio: jogurtów, serów, warzyw, makaronów, mięsa, czekolad, herbat i wielu innych. Certyfikowaną, ekologiczną żywność znajdziesz w sklepie ze zdrową żywnością i suplementami.