Skąpoobjawowe zakażenia układu moczowego (ZUM) – mogą występować nawet 2 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jak się okazuje, ZUM stanowią poważny problem kliniczny ze względu na możliwość wystąpienia poważnych następstw – takich jak niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, a nawet powikłania ciąży. Szczególnie narażone na ZUM są osoby z wadami wrodzonymi układu moczowego, chorujące na cukrzycę oraz w podeszłym wieku. Co więcej, zakażeniom układu moczowego sprzyja też kamica moczowa oraz stosowanie leków immunosupresyjnych, czyli takich, które obniżają odporność organizmu. Do podstawowych objawów zakażenia układu moczowego należy ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częstomocz oraz trudności w oddawaniu moczu (tak zwana „dyzuria”). Osobom, chcącym wesprzeć walkę z ZUM zdrową dietą, zaleca się odstawienie produktów kwaśnych, moczopędnych oraz pikantnych (na czele z pieprzem, chrzanem i ostrą papryką).

Choroby układu moczowego – co stosować?

Jak podaje badaczka ze szpitala dziecięcego w Westmead w Australii – to właśnie znana ze wsparcia układu moczowego żurawina zapobiega przyleganiu bakterii (szczególnie Escherichia coli do komórek uroepitelialnych wyściełających ścianę pęcherza). Co ciekawe - przekonanie, że jedzenie żurawiny byłoby korzystne, mogło zacząć się wieki temu od rdzennych Amerykanów, którzy jedli żurawinę jako lekarstwo na ZUM i inne choroby.

- Jeśli ZUM utrzymuje się nieleczone, może przenieść się do nerek i spowodować więcej powikłań, w tym sepsę w bardzo trudnych przypadkach – mówi współautorka badania, epidemiolog z Flinders University, dr Jacqueline Stephens - Zapobieganie jest więc najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka.

Na szczęście większość ZUM jest skutecznie i dość szybko leczona antybiotykami – zdarza się, że wystarczy zaledwie jedna dawka, aby wyleczyć problem.

W swoim przeglądzie autorzy przyjrzeli się 50 ostatnim badaniom, które obejmowały 8 857 uczestników.

- Badania, którym się przyjrzeliśmy, obejmowały szereg metod określania korzyści płynących z produktów żurawinowych - powiedział dr Stephens – U zdecydowanej większości - porównując przyjmowanie produktów żurawinowych z placebo lub brakiem leczenia ZUM - ustalono, że picie żurawiny jako soku lub przyjmowanie kapsułek zmniejszyło liczbę zakażeń układu moczowego u kobiet z nawracającymi przypadkami, a także u dzieci i osób podatnych na ZUM po interwencjach medycznych, takich jak radioterapia pęcherza.

To, na co warto zwrócić uwagę to fakt, że niewiele osób zgłosiło jakiekolwiek działania niepożądane – z których (jak pokazują wyniki) najczęstszym jest ból brzucha.

Co na zapalenie pęcherza?

Aby skutecznie zniwelować ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza albo wesprzeć jego leczenie antybiotykami – warto zaopatrzyć się nie tylko w zdrową, ekologiczną żurawinę, ale również owoce takie jak borówki, porzeczki czy jagody. Co ciekawe, osobom walczącym z ZUM zaleca się również prozdrowotne kąpiele – na przykład z dodatkiem kojącego naparu rumiankowego, koniecznie w temperaturze 26 stopni. Jednym z najbardziej znanych naturalnych sposobów na zapalenie pęcherza jest też picie płynów zakwaszających mocz, najlepiej tych o wysokiej zawartości witaminy C. Lecząc uporczywe zapalenia – warto pamiętać o piciu dużej ilości wody (tak, aby wypłukać bakterie z dróg moczowych). Kiedy zauważymy u siebie pierwsze symptomy ZUM – zwiększmy ilość wypijanej wody z 1,5 litra do nawet 2,5 litra w ciągu dnia.

Źródło:
ttps://www.sci.news/medicine/cranberry-risk-symptomatic-utis-women-11845.html