Warzywa i owoce powinny stanowić przynajmniej 50% wszystkich spożywanych produktów w ciągu dnia – najlepiej w proporcji 3/4 i 1/4. Niestety, bardzo wielu z nas zapomina o regularnym spożywaniu zdrowych, bogatych w witaminy owoców i warzyw – narażając się tym samym na niedobory i choroby. Już od najmłodszych lat warto wpajać dzieciom jak ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta – a wraz z nią obecność ekologicznych produktów na talerzu. Spożywając systematycznie owoce i warzywa odżywiamy organizm od wewnątrz – niwelując między innymi ryzyko powstawania stanów zapalnych.

- Problem rzadkiego jedzenia warzyw i owoców dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci, które wolą sięgać po inne produkty – mówi Sandra Kania, dietetyk – O ile owoce w większości mają słodki smak, o tyle warzywa nie zawsze zachęcają najmłodszych do jedzenia – dlatego tak ważne jest, aby już na etapie rozszerzania diety dziecka „przemycać” zdrowe, ekologiczne produkty do codziennych posiłków. Dorosłym, którzy nie przepadają za konkretnymi warzywami – proponuję doprawianie ich naturalnymi przyprawami według swojego gustu, tak aby mimo wszystko nawet te nielubiane przez nich produkty znajdowały swoje miejsce na talerzu.

Jak zachęcić dziecko do spożycia warzyw?

Aby dzieci jadły więcej owoców i warzyw – warto postawić na interesującą formę podania potrawy, wycinając z nich chociażby zabawne buźki, ulubione zwierzaki czy też postaci z bajek. Im więcej kolorów, form, a przede wszystkim kreatywności ze strony rodzica – tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko rzeczywiście skojarzy jedzenie owoców i warzyw z dobrą zabawą. Jak się okazuje, na ilość spożycia zdrowych produktów ma wpływ także czas spędzony na wspólnym posiłku. Jak wykazał Instytut Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka w Berlinie – dzieci zjadają więcej warzyw, jeśli średnio pozostaną przy stole zaledwie dziesięć minut dłużej – w sumie 30 minut. Co więcej – najmłodsi, którzy spędzali pół godziny na posiłku, spożywali średnio około 100 gramów więcej warzyw i owoców od dzieci, których czas spędzony przy stole wynosił 20 minut. Dla porównania – to właśnie 100 gramów stanowi jedną z pięciu zalecanych porcji dziennego spożywania owoców i warzyw, a gramaturę tę przyrównać można do małego jabłka.

- Ten wynik ma praktyczne znaczenie dla zdrowia publicznego, ponieważ jedna dodatkowa dzienna porcja owoców i warzyw zmniejsza ryzyko chorób kardiometabolicznych o 6 – 7% - wyjaśnia Jutta Mata, profesor psychologii zdrowia na Uniwersytecie w Mannheim - Aby uzyskać taki efekt, na stole musi być dostępna wystarczająca ilość owoców i warzyw - najlepsze są kawałki wielkości kęsa.

W badaniu wzięło udział 50 par rodziców i 50 dzieci. Średni wiek dzieci w badaniu wynosił 8 lat, a średni wiek rodziców 43 lata. Uczestniczyła w nim równa liczba chłopców i dziewcząt. Uczestnikom podano typową niemiecką kolację - z krojonym chlebem, wędlinami i serem, a także owocami i warzywami pokrojonymi na kawałki wielkości wspomnianego wyżej kęsa.

- Czas trwania jest jednym z centralnych elementów rodzinnego posiłku, który rodzice mogą zmieniać, aby poprawić dietę swoich dzieci. Znaleźliśmy już wskazówki dotyczące tego związku w metaanalizie badań dotyczących jakościowych składników zdrowych posiłków rodzinnych. W nowym badaniu eksperymentalnym byliśmy w stanie udowodnić wcześniej tylko korelacyjny związek - mówi Ralph Hertwig, dyrektor Centrum Racjonalności Adaptacyjnej Instytutu Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka.

Badanie pokazuje również, że dłuższe rodzinne posiłki nie doprowadziły do tego, że dzieci jadły więcej chleba lub wędlin czy deserów - naukowcy zakładają, że kawałki owoców i warzyw wielkości kęsa były łatwiejsze do zjedzenia, a tym samym bardziej kuszące.

Warzywne i owocowe przekąski – które wybrać?

Jedną z pięciu rekomendowanych porcji dziennego spożycia owoców i warzyw może stanowić szklanka wysokiej jakości soku warzywnego (200 ml). To dobra wiadomość nie tylko dla rodziców, chcących przemycić warzywa w diecie dziecka - ale również tych dorosłych, którzy chcieliby poprawić swoją codzienną dietę. Wybierając ekologiczny sok wielowarzywny – możesz liczyć na szybkie dostarczenie organizmowi potrzebnych witamin i składników odżywczych. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też owoce liofilizowane – w sam raz na praktyczną przekąskę, na przykład podczas spaceru. Dzięki procesowi liofilizacji – bazującemu na kilku etapach, między innymi na pozbawieniu wody przez zamrożenie (najczęściej ciekłym azotem) - owoce zachowują właściwości prozdrowotne, a Ty możesz cieszyć się ich niezmiennie wspaniałym smakiem! Co ciekawe, to właśnie liofilizacja likwiduje w większości zanieczyszczenia mikrobiologiczne, pozwalający tym samym na długoletnie przechowywanie produktu.

Źródło:
Instytut Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka w Berlinie
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230418101408.htm