Czy wiesz, że każdego dnia 25 miliardów kur składa 1,7 miliarda jajek? Bez wątpienia – ta liczba robi wrażenie! Warto wziąć jednak pod uwagę, że jajka stanowią istotny składnik diet społeczeństwa praktycznie wszystkich kultur – od Azji, przez Europę i Amerykę, aż po Afrykę. Nie wszyscy wiedzą, że na przestrzeni wieków jajka pełniły rolę cennego źródła białka zarówno dla biednych i bogatych. Dlaczego warto wdrożyć je do swojej codziennej, zdrowej diety? Przychodzimy z podpowiedziami!
Jajka – jaka jest ich historia?
Najstarsze znane wykorzystanie jajek w ludzkiej diecie sięga tysięcy lat wstecz. To właśnie one były chętnie spożywane przez różne cywilizacje na przestrzeni historii, a ich wykorzystanie można znaleźć w wielu starożytnych kulturach. Dla przykładu – w starożytnym Egipcie jajka były powszechnie spożywane i uważane za ważny składnik diety. W hieroglifach i artefaktach znalezionych w grobowcach można zaobserwować różnego rodzaju odniesienia do nich, z kolei w starożytnej Grecji były znane i spożywane przez ważnych obywateli - w tym przez greckich filozofów i lekarzy, takich jak Hipokrates, którzy wspominali o korzyściach zdrowotnych płynących z jajek. Rzymianie również spożywali jajka, wykorzystując je do przygotowania posiłków (zarówno tych standardowych, codziennych, jak i potrawach serwowanych podczas uczt).
Jajka – dlaczego kurze?
Spośród wszystkich ptaków (i nie tylko) na stałe do naszej diety weszły jajka kurze. Dlaczego tak jest? Kury są jednymi z najłatwiejszych i najtańszych ptaków w hodowli - co sprawia, że produkcja jajek jest szeroko dostępna i stosunkowo niedroga. Kury nioski mogą być hodowane w różnych warunkach, zarówno w dużych przemysłowych farmach, jak i w małych gospodarstwach, co przekłada się na największą opłacalność „produkcji” jaj kurzych.
Jajka – które z nich jest największe?
Biorąc pod uwagę fakt, iż największym żyjącym ptakiem na świecie jest struś, nietrudno się domyślić, że i jajka przez niego składane będą największe. Jaja strusie mają około 1,5 litrów objętości i ważą około 2 kilogramów. Są imponujące nie tylko ze względu na rozmiar, ale także na grubość ich skorupki - która pozostaje znacznie twardsza i bardziej wytrzymała niż skorupki jaj innych ptaków.
Jakie są wartości odżywcze jajek?
Jajka są bogate w składniki odżywcze – stanowiąc tym samym doskonałe źródło wielu ważnych witamin, minerałów i białka. W jednym jajku o wadze 50 gramów znajdziemy nawet 7 gramów białka, 5 gramów zdrowego tłuszczu, a także witaminy A, D, B12, B2, B5, żelazo, selen, fosfor, luteinę i zeaksantynę. Co ciekawe, to wszystko w zaledwie 70 kaloriach!
Kosmetyki na bazie jajek – co warto o nich wiedzieć?
Jajka - jako niezwykle odżywcze produkty - docenione zostały także w przemyśle kosmetycznym. W sklepach znajdziemy ogromny wybór nie tylko jajecznych maseczek do twarzy o działaniu ściągającym, ale również kremów do twarzy, odżywek i masek do włosów. Nie wszyscy wiedzą, że żółtka – z uwagi na bogactwo witamin i minerałów – rzeczywiście są w stanie realnie poprawić zarówno stan naszej skóry, jak i włosów – wiele zależy jednak od systematyczności stosowania kosmetycznych produktów jajecznych. Co ciekawe, maseczkę na bazie jajka, z powodzeniem wykonamy samemu w domu - łącząc żółtko jajka z łyżką miodu i jogurtu naturalnego. W ten sposób powstałą maseczkę nakładamy na twarz, a następnie pozostawiamy na 10-15 minut.
Jajko – jak wykorzystać je w upcyclingu?
Czy wiesz, że zdrowe jajka możemy wykorzystać nie tylko w codziennej diecie, ale i upcyclingu? Wiele ludzi popełnia błąd wyrzucania skorupki do kosza – podczas gdy to właśnie ona kryje w sobie wiele praktycznych zastosowań. Skorupki jajek stanowią doskonały dodatek do kompostu – ze względu na wysoką zawartość wapnia, który jest korzystny dla roślin i pomaga w poprawie struktury gleby. Rozkruszone skorupki jajek można wysypać na powierzchni gleby w ogrodzie. Nie wszyscy wiedzą, że wapń zawarty w skorupkach pomaga w neutralizacji kwasów i dostarcza niezbędnych minerałów roślinom. Świetnym zastosowaniem skorupek jaj może okazać się też wykonanie domowego peelingu do ciała. Po dokładnym oczyszczeniu i zmieleniu ich - na przykład w moździerzu - zmieszaj powstały w ten sposób proszek z jogurtem lub oliwą z oliwek. Peeling ze skorupki jajek to skuteczny sposób na naturalne złuszczanie skóry, który w dodatku… prawie nic nie kosztuje!
Jak się okazuje, jajka mają wszechstronne zastosowanie w kuchniach całego świata oraz kosmetyce, stanowiąc cenne źródło wielu witamin oraz substancji odżywczych – niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu, jak i zachowaniu zdrowia i piękna skóry oraz włosów. Ich użycie zostało udokumentowane na przestrzeni wieków przez większość kultur i cywilizacji, a dziś w wielu domach to właśnie zdrowe jajka kurze stanowią nieodłączny element śniadań, obiadów i kolacji!