Czy wiesz, że glicyna stanowi około 7% reszt aminokwasowych w białkach? Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie ona jest zarówno najmniejszym, jak i warunkowo niezbędnym aminokwasem – ponieważ, chociaż nasze ciało jest w stanie wytworzyć ją samodzielnie, nie jest to ilość wystarczająca, zaspokajająca nasze potrzeby. Glicyna wykazuje niezwykle szerokie zastosowanie – działając prozdrowotnie na wiele układów, takich jak chociażby nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy czy kostny. Glicyna to niejednokrotnie ten aminokwas, którego brakuje w syntezie kolagenu – dlatego też, jeśli dokuczają nam problemy ze stawami czy skórą, jak najbardziej warto wdrożyć ją w swoją codzienną, zdrową dietę. Co ciekawe, glicyna ma też swój udział w trawieniu – a dzięki swoim właściwościom regenerującym, pozwala na złagodzenie chociażby wrzodów pokarmowych. Dodatkowo, glicyna może wspierać regulowanie poziomu cukru we krwi – jednak to właśnie z układem nerwowym ma najwięcej wspólnego, i to na niego działa najkorzystniej. Kiedy brać zdrową glicynę i w jaki sposób może pomóc nam jej systematyczna suplementacja? Przychodzimy z podpowiedziami!
Glicyna – wsparcie zdrowego snu i naturalne pobudzenie zarazem?
Jak się okazuje, działanie cennej glicyny może być wielokierunkowe – to organiczny związek chemiczny, który jednocześnie może poprawić nasz sen, jak i zniwelować zmęczenie, dodając energii do działania. Co istotne, to właśnie glicyna znajduje zastosowanie również w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych – co może okazać się przydatne wtedy, kiedy chcemy wesprzeć działanie przepisanych przez specjalistę leków. W ostatnim czasie sporo mówi się o pozytywnym wpływie glicyny na pracę naszego mózgu – i rzeczywiście tak jest. To bardzo cenny element układu nerwowego, którego rola znacząco odbiega od standardowego składnika budulcowego. Suplementując glicynę, dbamy między innymi o swoją pamięć krótkotrwałą i procesy rozumowania, zmniejszamy lęk oraz pozytywnie wpływamy na sen – poprzez, między innymi, skracanie czasu zasypiania. Glicyna zwiększa poziom serotoniny – a więc neurotransmitera, zaangażowanego w regulację nastroju i snu – a także działa uspokajająco w ciągu dnia, co oznacza, że jak najbardziej możemy stosować ją w stanach zwiększonego stresu czy niepokoju.
Zdrowa glicyna – sprawdzony sposób na bezsenność?
Niestety, coraz to więcej osób doświadcza kłopotów ze snem – zarówno na etapie samego zasypiania, jak i wchodzenia w poszczególne fazy. Dynamiczny tryb życia, wysoki poziom stresu i lęku, praca na zmiany, podróże samolotem, gonitwa myśli – to wszystko sprawia, że o poranku, zamiast obudzić się pełni energii, gotowi do działania… czujemy się zmęczeni i zniechęceni. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść nam glicyna – którą znajdziemy zarówno w postaci wysokiej jakości suplementów diety, jak i w żywności (na przykład w pestkach dyni, nasionach słonecznika czy kaszy gryczanej). Nie jest tajemnicą, że to zdrowy, jakościowy, nieprzerwany sen wykazuje ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał kolejny dzień aktywności – czy będziemy mieli siłę i motywację, by je podjąć, czy… wręcz przeciwnie. Jeśli przymierzamy się do przyjmowania zdrowej glicyny przed snem - pamiętajmy, że im jesteśmy starsi, tym wcześniej powinniśmy ją stosować. Zaleca się, aby osoby w wieku 40-60 lat suplementowały glicynę godzinę przed snem, z kolei seniorzy (70-80 lat) – 2 godziny wcześniej.