Choć wydawać by się mogło, że z fizjoterapii korzystają jedynie sportowcy oraz osoby po zabiegach operacyjnych – prawie 50% Polaków korzysta z wizyt w gabinecie regularnie. Zawód fizjoterapeuty cieszy się dziś sporym powodzeniem – ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Codzienne napięcia, stres, problemy sprawiają, że nasze ciała nierzadko odmawiają posłuszeństwa – i właśnie tu z pomocą może przyjść nam doświadczony fizjoterapeuta! Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty? Najczęściej polega ona na złożonym, obszernym wywiadzie (tak zwanym „badaniu podmiotowym”) – podczas którego fizjoterapeuta pozna Twoje dotychczasowe kłopoty zdrowotne (nie zapomnij zabrać dokumentacji medycznej!). Podczas wywiadu pacjent odpowiada na pytania dotyczące między innymi stylu życia, sposobu wykonywania pracy, chorób współwystępujących czy kontuzji, jakie miały miejsce w jego życiu. Drugim etapem wizyty jest ocena postawy ciała, siły mięśniowej oraz odruchów przez fizjoterapeutę – który kolejno, na podstawie badania podmiotowego oraz wyżej wspomnianej oceny, może ustalić proces rehabilitacji pacjenta.

Kontuzja – co mogę zrobić sam w domu?

Osoby, które zmagają się z kontuzją, niezwłocznie powinny udać się na wizytę do fizjoterapeuty – jeśli jednak na termin zmuszeni jesteśmy poczekać kilka dni, warto samodzielnie ulżyć sobie w bólu. Jeśli mamy możliwość – skorzystajmy z natychmiastowej konsultacji telefonicznej, a jeśli fizjoterapeuta bądź lekarz wyrazi zgodę na zastosowanie leczenia doraźnymi, domowymi metodami – zastosujmy łagodzący plaster przeciwbólowy z arniką górską i korą wierzby białej.

Jak zapobiec kontuzji?

- Aby realnie zapobiegać kontuzji, należy przede wszystkim wykonywać ćwiczenia oraz codzienne aktywności z należytą ostrożnością – mówi Łukasz Szczotka, fizjoterapeuta – Dobrym pomysłem w ramach profilaktyki będzie również stosowanie ekologicznego kolagenu – najlepiej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Pamiętajmy, że znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć – dlatego tak ważne jest, aby nie forsować się na co dzień, a w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych – nie zwlekać z wizytą u profesjonalisty. Im dłużej będziemy czekać z decyzją o pójściu do fizjoterapeuty – tym dłużej będzie nam towarzyszyć niechciana kontuzja.