Współcześnie zwracamy coraz większą uwagę na środowisko. Ekologiczne podejście ma olbrzymie znaczenie zwłaszcza dziś, w dobie zatruwającego otoczenie konsumpcjonizmu. Liczy się każdy, choćby mały krok w stronę ograniczania śmieci – zarówno tych oddawanych do kontenerów, jak i wyrzucanych czy wylewanych prosto do ziemi. Osoby, którym dobro planety leży na sercu, poszukują ekologicznych rozwiązań. Między innymi sięgają po naturalne odpowiedniki dotychczas używanych środków czyszczących. Należą do nich ekologiczne środki piorące, które skuteczne usuwają zabrudzenia, a jednocześnie nie szkodzą przyrodzie.

Ekologiczne proszki do prania

W kategorii bezpiecznych dla środowiska proszków do prania znajdują się produkty, których skład w stu procentach lub w zdecydowanej większości jest naturalny. Przykładowo, proszek do prania ekologiczny może zawierać kwasek cytrynowy, efektywnie odświeżający białe ubrania, a także mniej niż 5% anionowych środków powierzchniowo czynnych (detergentów).

Wiele wariantów to bezzapachowe proszki odpowiednie dla wrażliwej skóry, nadające się na ekologiczne pranie. Nie mają w recepturze silnych detergentów, które mogą podrażniać delikatną skórę np. przy praniu ręcznym. Testowane dermatologicznie, prócz tego mogą być pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego. To godny podkreślenia atut przyciągający ludzi wybierających artykuły, przy których produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

Naturalne środki mogą służyć do prania odzieży kolorowej oraz białej. Ekologiczne proszki do prania zawierają wybielacze na bazie tlenu oraz inne składniki, które przywracają odzieży śnieżną biel bez użycia silnych chemicznych substancji.

Nowoczesne eko pranie

Zwolennicy naturalnych metod usuwania plam oraz innych zanieczyszczeń z ubrań często posiłkują się znanymi od lat metodami. Dla wielu osób ekologiczne pranie to pranie ręczne ze wsparciem m.in. octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego albo kultowego szarego mydła. To powszechnie dostępne produkty o szerokim zastosowaniu. Nie każdy jednak preferuje aż tak naturalne techniki, zamiast tego wybierając współczesną alternatywę tzw. chemii. Nierzadko decyduje się na eko pranie w pralce z proszkiem zawierającym np. 5-15% zeolitów. To syntetyczne składniki produkowane z popiołów po spalaniu węgla, stosowane m.in. w oczyszczalniach ścieków w celu oczyszczenia wody. Dzięki obecnym w składzie zeolitom proszek do prania ekologiczny dobrze się pieni, zmiękcza też twardą wodę. Ponadto wspomniane składniki występują w przyrodzie naturalnie. To minerały, które można znaleźć na całym świecie w pustych przestrzeniach niektórych magmowych bądź osadowych skał.

Poruszając temat taki jak eko pranie, warto wspomnieć o orzechach piorących. To produkty, które doskonale sprawdzają się w wypłukiwaniu brudu skutecznie, ale bezpiecznie dla skóry oraz odzieży. Orzechy mydlane swoje właściwości zawdzięczają naturalnemu mydłu, czyli saponinie. W kontakcie z wodą substancja ulega rozpuszczeniu, uwalniając biodegradowalne, w pełni ekologiczne środki piorące. Nie tylko rewelacyjnie radzą sobie z plamami – usuwają je szybko, ale łagodnie nawet z najdelikatniejszych tkanin. Można używać orzechów do prania m.in. jedwabiu, wełny albo dziecięcych ubranek. Po zakończeniu pracy wystarczy wylać płyn z miski czy usunąć z pralki, mając pewność, że nie zanieczyści się środowiska szkodliwymi chemikaliami.

Ekologiczne płyny do prania

Decydując się na eko pranie w pralce, można posłużyć się nie tylko środkami typu orzechy czy specjalny proszek. Warto wykorzystać również odpowiednie płyny, szczególnie do ubrań wełnianych lub jedwabnych. Bardzo delikatne, zdają egzamin w bębnie pralki, a także podczas prania ręcznego.

Aktualnie ekologiczne płyny do prania oraz pozostałe naturalne środki cieszą się stale rosnącym powodzeniem wśród zwolenników troski o przyrodę. Coraz więcej użytkowników przekonuje się, że są równie skuteczne co konwencjonalne produkty, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na planetę. Jeśli można korzystać ze sprawdzonych artykułów czyszczących, nie niszcząc przy tym środowiska, naprawdę warto to robić.