Każdego roku w Polsce na świat przychodzi prawie 8000 dzieci z poalkoholowymi uszkodzeniami płodu. Część z nich cierpi na FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy – objawiający się między innymi trudnościami z koncentracją, kłopotami ze wzrokiem i słuchem, nadpobudliwością. FAS to również charakterystyczne cechy fizyczne u dzieci – na przykład szeroki rozstaw oczu, niewielki obwód głowy czy rozszczep podniebienia. Kobiety, które sięgają po alkohol w czasie ciąży, muszą liczyć się z teratogennym działaniem szkodliwych substancji – czyli takim, które może wywoływać wady rozwojowe płodu. Toksyczny alkohol przenika przez łożysko – co ważne, każda jego ilość i każdy rodzaj wypijany przez kobietę ciężarną może przynieść katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Picie alkoholu w ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję (AI) i technologię głębokiego uczenia się, aby znaleźć związek między zmianami kształtu twarzy dzieci a ilością alkoholu wypijanego przez ich matki, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w czasie ciąży.

Badanie, które zostało opublikowane w "Human Reproduction" - jednym z wiodących na świecie czasopism medycyny reprodukcyjnej - jest pierwszym, które wykryło ten związek u dzieci matek, które piły alkohol do trzech miesięcy przed zajściem w ciążę, jednak przestały w jej trakcie. Ponadto stwierdzono, że związek ze zmienionym kształtem twarzy istniał, nawet jeśli matki piły mniej niż 12 g alkoholu tygodniowo - odpowiednik małego, 175 ml kieliszka wina lub 330 ml piwa. Odkrycie jest ważne, ponieważ kształt twarzy dzieci może wskazywać na problemy zdrowotne i rozwojowe.

- Nazwałbym twarz "lustrem zdrowia", ponieważ odzwierciedla ogólny stan jego zdrowia. Narażenie dziecka na alkohol przed urodzeniem może mieć znaczący niekorzystny wpływ na jego rozwój, a jeśli matka regularnie pije dużą ilość - może to prowadzić do spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych, FASD, które znajdują odzwierciedlenie na twarzach dzieci. - mówi Gennady Roshchupkin, adiunkt i lider obliczeniowej grupy biologii populacyjnej w Erasmus Medical Centre w Rotterdamie w Holandii, który prowadził badanie.

FASD definiuje się jako połączenie opóźnienia wzrostu, upośledzenia neurologicznego i rozpoznawalnie nieprawidłowego rozwoju twarzy. Objawy obejmują upośledzenie funkcji poznawczych, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), problemy behawioralne oraz opóźnienia mowy. Wiadomo już, że FASD jest spowodowane piciem matki w czasie ciąży – szczególnie tym w intensywnej formie. Do tej pory jednak niewiele było wiadomo na temat wpływu niskiego spożycia alkoholu na rozwój twarzy dzieci - a tym samym na ich zdrowie.

Co pić w czasie ciąży?

Napoje zalecane do spożycia w czasie ciąży to przede wszystkim naturalna woda mineralna, świeżo wyciskane soki, ziołowe herbatki. W sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć specjalne produkty przeznaczone dla przyszłych mam – na przykład prozdrowotny napój dla kobiet w ciąży i karmiących z żelazem oraz ekologiczne napary.

- Wybierając herbatkę dla przyszłej mamy warto zwrócić uwagę na jej skład, a konkretnie na zawartość niwelującego nudności imbiru i rdestu ptasiego, który wspiera eliminację patogennych bakterii z dróg moczowych – mówi Sandra Kania, dietetyk – Zdrowa i przemyślana dieta kobiet ciężarnych to ważny krok na drodze do prawidłowego rozwoju dziecka. Unikajmy nie tylko szkodliwego dla płodu alkoholu, ale również wysoko przetworzonej żywności. Im więcej jakościowej, naturalnej żywności w diecie przyszłej mamy – tym lepiej dla niej i jej dziecka!


Źródło:
Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/02/230216083947.htm