Co można jeść na diecie bezglutenowej, a co jest zabronione? To pytanie często towarzyszy osobom dorosłym oraz rodzicom dzieci, u których zdiagnozowano celiakię – chorobę autoimmunologiczną jelit. Składnikiem pokarmowym wykluczonym przy tej chorobie jest gluten występujący w niektórych zbożach. O jakich artykułach żywnościowych mowa i czym można je zastąpić?

W czym znajduje się gluten?

Gluten to białko składające się z gliadyny i gluteniny, odpowiadające za nadawanie mące pochodzącej z danych zbóż plastycznych właściwości. Po połączeniu z wodą, mąka zawierająca gluten tworzy elastyczne ciasto. Przy pieczeniu to właśnie gluten sprawia, że ciasto jest tak puszyste i miękkie.
Jednocześnie gluten nie ma żadnych właściwości odżywczych – jest dla zdrowego organizmu zupełnie obojętną cząsteczką, natomiast dla jelit osoby chorej na celiakię lub nietolerancję, może być składnikiem wywołującym uszkodzenie kosmków jelitowych. Tym samym w przypadku tego schorzenia niezbędne jest całkowite wyeliminowanie produktów zawierających gluten, nawet w śladowych ilościach, aby nie pogłębiać dolegliwości jelitowych. Wówczas pojawia się pytanie – co jeść, gdy ma się zdiagnozowaną nietolerancję.

Celiakia dieta – co jeść?

Źródłem glutenu w diecie są przede wszystkim: pszenica, orkisz, żyto i jęczmień. Wszystkie produkty, które zawierają w sobie mąkę lub jakiekolwiek inne pochodne tych zbóż powinny zostać wyeliminowane z diety osoby chorej na celiakię. Niestety, produkty zbożowe to niejedyna grupa żywności, w której można znaleźć gluten. Występuje on często również w postaci skrobi pszennej modyfikowanej, dodawanej na przykład do słodyczy, jogurtów czy parówek. Nawet piwo może być potencjalnym źródłem glutenu, gdyż wytwarzane jest ze słodu jęczmiennego.

Dieta bezglutenowa – co jeść?

Dla zapewnienia sobie maksymalnego bezpieczeństwa spożywanych potraw, po których nie będzie się doznawało dolegliwości żołądkowo-jelitowych, należy starannie selekcjonować spożywane potrawy. To nie tylko eliminacja pszennych bułek i chleba żytniego, ale również staranne czytanie etykiet. Najlepiej dokonywać zakupów w sklepach ze zdrową żywnością, wybierając wśród produktów oznakowanych jako te niezawierające glutenu.

Zaopatrując się w żywność bezglutenową w sklepie online z produktami bio, można zrobić zapasy dobrej jakości, przeznaczone dla osób z celiakią, w dodatku w dobrej cenie. Niestety, wiele produktów bezglutenowych dostępnych w marketach eliminuje szkodliwe białko na rzecz innych składników żywności, gwarantujących odpowiednią pulchność ciasta, jego smakowitość czy trwałość spożycia, niekoniecznie korzystnych dla zdrowia. Na opakowaniach wyrobów dobrej jakości nie powinno być tylko wyszczególnione źródło glutenu – ważnym elementem takiej etykiety jest także deklaracja producenta „gluten free” gwarantująca, że dany artykuł spożywczy był wytwarzany w zakładzie, w którym nie przetwarza się źródeł glutenowych.

Co jeść na diecie bezglutenowej? Pieczywo, które pokochasz!

Dieta bezglutenowa nie oznacza wcale konieczności całkowitej rezygnacji z pieczywa! Należy jednak pamiętać, by zaopatrywać się tylko w te bezglutenowe. Niestety, zakupy w osiedlowej piekarni nie będą zbyt dobrym pomysłem, gdyż nie zawsze w takich miejscach zachowana jest idealna czystość linii produkcyjnej gwarantująca brak zanieczyszczenia produktów naturalnie bezglutenowych tym białkiem. Specjalne wafle ryżowe, chrupkie pieczywo, pumpernikiel czy inne chleby wytwarzane z bezglutenowych ziaren to doskonałe zamienniki dla klasycznej bagietki czy chleba pszennego. Dobrym sposobem na utrzymanie świeżości pieczywa bezglutenowego jest dzielenie świeżego produktu na kromki i zamrażanie takich porcji, aby raz zrobione zakupy wystarczały na dłużej.

Makarony, kasze i mąki – idealne na bezglutenowy obiad i deser

Osoby cierpiące na celiakie nie muszą być zmuszone do jedzenia każdego dnia obiadów składających się między innymi z ziemniaków, jako węglowodanowego dodatku. Doskonałym zamiennikiem zwyczajnych makaronów glutenowych jest na przykład makaron ryżowy, który świetnie wchłania aromat i smak, a do tego jest błyskawiczny w przygotowaniu. Również inne makarony ze zbóż bezglutenowych powinny znaleźć się w szafce kuchennej osób z celiakią – chętnie będą się nimi zajadali również pozostali członkowie rodziny! Postaw też na oryginalny makaron z czarnej fasoli czy zielonego groszku – to innowacja, która nie tylko pozwoli Ci rozsmakować się w bezglutenowych makaronach, ale również przemycić do swojej diety cenne rośliny strączkowe! Kasza jaglana, gryczana czy kukurydziana to doskonały sposób na urozmaicenie diety bezglutenowej. Serwowana z ulubionymi kawałkami mięsa, warzywami czy smakowitymi sosami dostarczy wielu cennych witamin, minerałów oraz błonnika, a przy tym nasyci na długi czas!

Wybierając mąki bezglutenowe – kokosową, kukurydzianą, z ciecierzycy lub inne, możesz samodzielnie przygotować domową bezglutenową pizzę czy doskonały biszkopt z ulubionymi owocami. Dieta bezglutenowa wymaga pewnych ograniczeń, ale na szczęście dobrze zaopatrzone sklepy z bio żywnością bez glutenu pozwolą Ci cieszyć się ulubionymi, choć nieco zmodyfikowanymi potrawami każdego dnia!

Co pić na diecie bezglutenowej?

Dieta bezglutenowa nie wymaga rezygnacji z picia ulubionych soków, napojów czy herbat, ponieważ są to w większości produkty naturalnie bezglutenowe. Należy uważać jedynie na produkty, takie jak piwo, kawa zbożowa czy mleko owsiane, które mogą zawierać gluten. Warto wybierać mleka ryżowe, kokosowe czy specjalne kawy bezkofeinowe i bez glutenu, które mają stosowne deklaracje producenta oznaczające, że są one bezpieczne do spożycia przez osoby cierpiące na celiakię.

Dieta bezglutenowa nie musi być monotonna ani niesmaczna – wszystko zależy od zaopatrzenia Twojej szafki kuchennej, a ono może być bardzo zróżnicowane, jeśli zdecydujesz się na zakupy w dobrym sklepie online z bio żywnością. Warto taki sklep zapisać w swoich ulubionych zakładkach!