Prawidłowy wynik badania wykazującego gęstość kości powinien plasować się na poziomie -1 i powyżej. Osoby cierpiące na osteoporozę osiągają go zazwyczaj na poziomie -2,5 oraz niższym – z kolei ci z nas, których wynik mieści się w przedziale od -1,1 do -2,4 najprawdopodobniej zmagają się z osteopenią, czyli niską masą kostną. Gęstość mineralna kości – określana również jako „BDM” - to jeden z parametrów, pozwalających na rozpoznanie osteoporozy, czyli choroby układu szkieletowego człowieka, objawiającej się zwiększoną podatnością na złamania, przewlekłym bólem kręgosłupa, bólem w trakcie kaszlu czy podczas nawet delikatnego ruchu. Co ciekawe, jak wynika z artykułu opublikowanego w „Neurologii” - czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii – istnieje skojarzenie między niską gęstością kości a demencją. Jak wspierać układ kostny na co dzień, aby przy zniwelować ryzyko nie tylko osteoporozy, ale również chorób układu nerwowego?

Osteoporoza a demencja – jaki jest związek?

- Niska gęstość kości i demencja to dwa stany, które często dotykają starszych ludzi jednocześnie - zwłaszcza, że utrata masy kostnej często wzrasta z powodu braku aktywności fizycznej i złego odżywiania podczas demencji - powiedział autor badania Mohammad Arfan Ikram z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie w Holandii. - Niewiele wiadomo jednak na temat utraty masy kostnej, która występuje w okresie poprzedzającym demencję. Nasze badanie wykazało, że jej utrata rzeczywiście występuje już przed demencją, a zatem wiąże się z wyższym ryzykiem demencji.

W badaniu wzięło udział 3 651 osób w Holandii o średniej wieku 72 lat, które nie miały demencji na początku badania. W ciągu średnio 11 lat u 688 osób - czyli 19% - rozwinęła się demencja.

Naukowcy przyjrzeli się też promieniom rentgenowskim, aby zidentyfikować gęstość kości. Uczestnicy byli przesłuchiwani co cztery do pięciu lat i wypełniali testy fizyczne - takie jak skany kości i testy na demencję. Co ciekawe, spośród 1 211 osób z najniższą całkowitą gęstością kości ciała - 90 osób rozwinęło demencję w ciągu 10 lat, w porównaniu do 57 z 1 211 osób o najwyższej gęstości kości.

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć, wykształcenie, inne choroby i stosowane leki oraz rodzinna historia demencji - naukowcy odkryli, że w ciągu 10 lat osoby o najniższej całkowitej gęstości kości ciała były o 42% bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby z najwyższej grupy.

- Poprzednie badania wykazały, że czynniki takie jak dieta i ćwiczenia mogą wpływać na kości w różny sposób, także na ryzyko demencji - dodał Ikram. - Nasze badania wykazały związek między utratą masy kostnej a demencją, jednak potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć związek między gęstością kości a utratą pamięci. Możliwe, że utrata masy kostnej może wystąpić już w najwcześniejszych fazach demencji, na wiele lat przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów klinicznych. Gdyby tak było, utrata masy kostnej mogłaby być wskaźnikiem ryzyka demencji, a osoby z utratą masy kostnej mogłyby zostać skierowane do badań przesiewowych i lepszej opieki.

Jak dbać o układ kostny?

Jak wiemy- układ kostny tworzą wszystkie kości człowieka, a jego zaniedbanie może doprowadzić do szeregu chorób wymagających profesjonalnego leczenia na czele z odpowiednio dobraną fizjoterapią.


- Szczytowa masa kostna budowana jest do 30. roku życia, dlatego tak ważne jest by dbać o układ kostny nie tylko w wieku starszym, ale również za młodu – mówi Łukasz Szczotka, fizjoterapeuta – Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie składniki żywieniowe oraz sam w sobie zdrowy styl życia odgrywają kluczową rolę w tak zwanej „wymianie masy kostnej”, a co za tym idzie – również w budowaniu gęstości kości. Co jeść, aby dbać o kości? Przede wszystkim produkty bogate w wapń i witaminę D. Zdrowy wapń znajdziemy nie tylko w mleku, twarogu czy jogurtach – ale również w nasionach sezamu, pestkach słonecznika czy tofu. W codziennej trosce o układ kostny pomogą też wysokiej jakości suplementy dedykowane mocnym kościom i stawom – w ich składach szukajmy kolagenu, kwasu hialuronowego, ekstraktu ze śluzu ślimaka oraz naturalnej witaminy C z aceroli, która skutecznie pomaga w prawidłowej syntezie kolagenu.

Źródło:
American Academy od Neurology
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/03/230322190844.htm