Choroba Alzheimera to jedna z wielu chorób mózgu, na którą aktualnie może cierpieć nawet około 200 tysięcy osób w samej Polsce. I choć Alzheimer dotyka głównie seniorów po 65. roku życia – nasz mózg narażony jest też na inne dolegliwości, takie jak między innymi udar, choroba Parkinsona, tętniak, nowotwór czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Co ciekawe, mózg człowieka nie tylko kontroluje wszystkie narządy w organizmie i „zarządza” procesami fizjologicznymi, ale także odpowiada za świadomość, pamięć, inteligencję, empatię oraz umiejętność podejmowania decyzji.

Zdrowa dieta na pracę mózgu

Jak podaje Towarzystwo Mikrobiologiczne – produktami szczególnie zalecanymi na wsparcie prawidłowej pracy mózgu jest żywność fermentowana, która stanowi cenne źródło tryptofanu. To aminokwas kluczowy w procesie produkcji serotoniny – przekaźnika w mózgu, który wpływa między innymi na nastrój człowieka. Co ciekawe, żywność może zawierać także inne przekaźniki mózgowe - znane jako neuroprzekaźniki - w swojej surowej postaci. Nic więc dziwnego, że badania wykazały zarówno długo, jak i krótkoterminowy wpływ spożywania sfermentowanej żywności na funkcjonowanie mózgu.

Naukowcy z APC Microbiome, University College Cork i Teagasc (Irlandzkiego Urzędu ds. Rozwoju Rolnictwa i Żywności) w Moorepark w Cork w Irlandii pracują obecnie nad dużym badaniem, aby ostatecznie odpowiedzieć na pytanie które produkty spożywcze wspierają nasz mózg najskuteczniej. Zespół APC porównał dane sekwencjonowania z ponad 200 produktów spożywczych z całego świata - szukając różnych metabolitów, o których wiadomo, że są korzystne dla zdrowia mózgu.

Chociaż badanie jest wciąż w początkowej fazie - naukowcy już są zaskoczeni wstępnymi wynikami.

- Spodziewałem się, że pojawi się tylko kilka sfermentowanych pokarmów, ale spośród 200 sfermentowanych produktów spożywczych prawie wszystkie wykazały zdolność do wywierania pewnego rodzaju potencjału w celu poprawy zdrowia jelit i mózgu – mówi Ramya Balasubramanian z APC Microbiome – Zarówno fermentowane produkty na bazie cukru, jak i warzyw są jak wygrana na loterii, jeśli chodzi o zdrowie jelit i mózgu.

Kiszonki – co kupować?

- Chcąc wprowadzić zdrowe kiszonki w swoją dietę warto sięgać przede wszystkim po ogórki oraz kapustę kiszoną, a także ekologiczne soki z kiszonek, na przykład sok z kiszonego selera czy buraka – mówi Sandra Kania, dietetyk – Innym ciekawym produktem może być coraz popularniejsza tak zwana „kombucha”, czyli odżywczy napój z kombuchy o wielu smakach. Kombucha to nic innego jak grzyb herbaciany, nazywany również grzybkiem japońskim – czyli specjalna kolonia bakterii, należąca do grupy symbiotycznych kultur drożdży i bakterii. Sama w sobie kombucha przypomina nieco placek z galaretki – to właśnie w wyniku jej fermentacji powstają dostępne w sklepach ze zdrową żywnością napoje. Regularne picie tego typu produktu zaleca się przede wszystkim osobom chcącym poprawić pracę mózgu – mającym kłopoty z pamięcią, bezsennością oraz przewlekłym zmęczeniem. Co ciekawe, zdrowa kombucha pomoże również w dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym, układem odpornościowym, przy nadciśnieniu tętniczym, braku apetytu, a nawet w zdrowej utracie wagi.

Źródło:
Towarzystwo Mikrobiologiczne w Londynie
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230413154458.htm