Ciąża to specyficzny czas w życiu kobiety – jedne z nas przeżywają go spokojnie i bezproblemowo, inne – doświadczają szeregu kłopotliwych dolegliwości. Niezależnie od tego w jaki sposób kobieta przechodzi ciążę – powinna uzupełnić dietę zdrowymi, jakościowymi suplementami. Tego typu pomoc – zawsze po konsultacji z lekarzem rodzinnym i ginekologiem – ma wpływ nie tylko na dobre samopoczucie, ale również zdrowie naszego dziecka. W dzisiejszej odsłonie „Spotkania z Ekspertem”, gościni Sandra Kania – dietetyk, prowadzący gabinet specjalistyczny w Kędzierzynie-Koźlu – odpowie na najważniejsze pytania w zakresie zdrowej, ekologicznej suplementacji w czasie ciąży.

 

- Miło Cię gościć ponownie, Sandro! Czy Twoje pacjentki często konsultacją z Tobą suplementację w trakcie przygotowań do ciąży oraz w czasie jej trwania?

- Witam, również jest mi bardzo miło! Tak - zdarza się, że pacjentki, które korzystały z konsultacji dietetycznej w czasie redukcji albo procesu przybierania na wadze - na długo przed rozpoczęciem starań o dziecko pytały mnie o suplementację. Podobnie było z pacjentkami w trakcie ciąży. Co prawda, zdrowa i naturalna suplementacja w czasie, gdy w naszym łonie rozwija się nowe życie nie jest standardową poradą dietetyczną, jakiej udzielałam – jednak rzeczywiście zdarzają się tego typu prośby.

- Jakie znaczenie odgrywa suplementacja w przygotowaniach organizmu do ciąży?

- Wbrew pozorom, naprawdę spore. Pomijając oczywistości, takie jak odpowiednie żywienie, unikanie używek, optymalna ilość snu czy niwelowanie stresu – to właśnie suplementy pozwalają kobietom przejść stan ciąży bez większych obciążeń. Warto wspomnieć, że ciąża nie jest naturalnym stanem kobiety – podczas radosnego oczekiwania na dziecko, zmaga się ona z wieloma ciążowymi dolegliwościami. Ciąża naraża kobietę na niedobory żywieniowe z oczywistych względów – od tej pory przyszła mama musi dbać nie tylko o siebie, ale również nowe, rozwijające się w jej łonie życie. Nowy organizm pobiera z naszego organizmu to, co niezbędne do jego prawidłowego rozwoju – między innymi witaminy, minerały czy składniki odżywcze.

- Co możemy zrobić, aby witamin nie zabrakło ani przyszłej mamie, ani dziecku?

- To jedno z tych pytań, które często słyszę podczas konsultacji z kobietą ciężarną. Żadna z nas nie chce, aby naszemu dziecku zabrakło tego, co najcenniejsze – jednocześnie my same chcemy czuć się na tyle dobrze, aby przechodzić ciążę prawidłowo. Rozwiązaniem jest oczywiście optymalne zadbanie o swój organizm jeszcze przed momentem zajścia w ciążę – to właśnie tak zwane „wysycenie” organizmu witaminami, minerałami i substancjami odżywczymi zmniejsza ryzyko niedoborów w czasie ciąży. Jakie suplementy polecam stosować na długo przed rozpoczęciem starań o dziecko? Na pewno podstawowy kompleks witamin i minerałów – na przykład ten od Aliness, wzbogacony żeń-szeniem i naturalną witaminą C. Zdrowa, ekologiczna dieta w połączeniu z właściwą suplementacją to najlepszy start do starań o dziecko.


witaminy i minerały

- Jakie substancje wspierają zdrową płodność?

- Przede wszystkim znany nam od dawna kwas foliowy – zazwyczaj kojarzymy go z suplementacją kobiet, natomiast badania wykazały, że mężczyźni też powinni o niego zadbać. Wybór kwasu foliowego jest niezwykle ważny – warto sięgać po sprawdzone i zaufane produkty. To właśnie kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, niezbędnych do powstania DNA. Co więcej, zdrowy kwas foliowy jest bogaty w foliany, odpowiedzialne za wzrost tkanek matczynych. Ze swojej strony mogę polecić kwas foliowy marki Ostrovit – jego jakość została potwierdzona laboratoryjne, więc przyszłe i aktualne mamy nie muszą martwić się o rzeczywiste działanie substancji. Prócz kwasu foliowego – powinniśmy suplementować kwasy omega 3, żelazo i cynk, które wspierają płodność zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. U panów działają dodatkowo na jakość i ruchliwość plemników.

- No właśnie – panowie. Ich rola w staraniu się o dziecko jest nieoceniona. W jaki sposób mężczyźni mogą przygotować się do starań o dziecko?

- Podobnie jak my, kobiety – robiąc badania krwi, odkładając na bok używki takie jak papierosy, alkohol czy napoje energetyczne, odrzucając pokarmy wysoko przetworzone, o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych.

- Przejdźmy do przygotowania pań – co warto wdrożyć w swoją codzienność przed zajściem w ciąży? Czy przygotowania przyszłych mam różnią się od męskich?

- Zdecydowanie tak. Co prawda, pewne kwestie pozostają wspólne – na przykład badania krwi czy porzucenie używek, jednak w przypadku kobiet ważna jest też masa ciała. Nadwaga przed ciążą to ryzyko potencjalnej otyłości u dzieci. Niestety, część kobiet wciąż uważa, że redukcja zbędnych kilogramów przed ciążą mija się z celem – bo przecież i tak przytyjemy... Niewiele z nas zdaje sobie sprawę jak ważna jest dobra, zdrowa forma jeszcze przed rozpoczęciem starań o potomka. Co więcej, przyszła mama powinna być świetnie przygotowana pod kątem gospodarki żelaza. Dlaczego jest to tak ważne? Niemal 99% anemii u kobiet w ciąży przekłada się na anemię noworodka – dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości żelazo, na przykład to naturalne z BeOrganic. Aby uniknąć schorzeń związanych z bólem stawów – warto pamiętać o aktywności fizycznej, jeszcze przed ciążą. Wbrew pozorom ciąża to również świetny czas na wysiłek – oczywiście przemyślany, skonsultowany z lekarzem, dobrany do własnych sił. Basen, rozciąganie, długie spacery czy lekkie treningi na początku w ciąży nie tylko wzmocnią nasze mięśnie, ale również wspaniale poprawią samopoczucie!


bio żelazo

- Jak zadbać o wagę w ciąży? Czy suplementy oczyszczające organizm są wskazane w tym wyjątkowym czasie?

- Absolutnie nie. Ciąża to nie jest czas na odchudzanie. Każda zmiana żywieniowa powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym. Można też zaczerpnąć porady dietetyka. Z moich obserwacji wynika, że sporo kobiet martwi się o wagę w ciąży oraz po niej. W takich chwilach warto pamiętać, że wiele tkwi w naszej głowie – jeśli nastawimy się pozytywnie na utratę kilogramów po odbytej ciąży oraz odpowiednio zmobilizujemy do treningów, wrócimy do sylwetki sprzed dziewięciu miesięcy. Co ważne, zmiana trybu życia – gdy na świecie pojawi się dziecko – również wspiera utratę wagi. W ciąży odżywiajmy się racjonalnie, z umiarem. Czasy, gdy „jadło się za dwóch” na szczęście minęły. Przyszłe mamy powinny zwracać szczególną uwagę na zdrowe, ekologiczne jedzenie. Aby zaoszczędzić czas – możemy robić zakupy spożywcze w internecie. Warto wybierać sprawdzone sklepy z szerokim asortymentem, gdzie jednocześnie możemy zaopatrzyć się w zdrowe suplementy najwyższej jakości oraz ekologiczną żywność na co dzień.

- Czy w ciąży można pić kawę?

- Być może zmartwię wiele miłośniczek tego pysznego napoju, ale... kawa to wciąż używka. Mimo tego, że kofeina wykazuje swego rodzaju właściwości zdrowotne – nie powinno się z nią przesadzać. Jeśli przed ciążą spożywaliśmy kawę i w czasie jej trwania niekoniecznie chcemy rezygnować z chwili przyjemności – warto wybrać wersję bezkofeinową. Dzięki zdrowej kawie bezkofeinowej – nie narażamy się na nagłe skoki ciśnienia, szczególnie w ostatnim etapie ciąży. Co więcej, czarna herbata działa podobnie jak kawa – dlatego również i ją warto zastąpić zdrowszą wersją, na przykład matchą. Swoim pacjentkom polecam organiczną japońską zieloną herbatę marki Moya – można pić ją na wiele sposób, między innymi jako klasyczną herbatę czy z dodatkiem spienionego mleka, tworząc aromatyczne matcha latte. Zawarte w zielonej herbacie katechiny wspierają układ odpornościowy, dostarczając nie tylko wyżej wspomniane żelazo, ale również potas, wapń i witaminę C.

- Herbata to ważny napój w czasie ciąży – dzięki niej możemy dodatkowo dostarczyć sobie i dziecku cennych składników. Na jakie herbaty – prócz zielonej – warto zwrócić uwagę?

- Na pewno na zdrową herbatkę imbirową, pomagającą powstrzymywać nudności. Ciekawym naparem jest też niepozorny rumianek – działający łagodząco na zgagę czy zaparcia. Może się zdarzyć, że w czasie ciąży będziemy odczuwać stres i niepokój – wtedy idealna będzie naturalna melisa. W czasie ciąży możemy wybrać też herbatę dedykowaną przyszłym mamom – na przykład marki Apotheke. Tego typu herbatę pijemy w ostatnim trymestrze – a zawarte w niej składniki przygotowują organizm do zdrowego, sprawnego porodu.

- Jaki powinien być codzienny zdrowy jadłospis kobiety w ciąży?

- Na pewno dobrze przemyślany – zarówno pod kątem jakości składników, jak i ich ilości. Na śniadanie z powodzeniem możemy wybrać pieczywo pełnoziarniste z masłem, twarogiem chudym z jogurtem, rzodkiewką i słonecznikiem oraz kawę bezkofeinową z dodatkiem mleka. Dobrym pomysłem na zdrowe drugie śniadanie będzie jogurt naturalny z płatkami owsianymi i ulubionym owocem. Na obiad zaproponowałabym zupę szpinakową, pulpety w sosie pomidorowym z kaszą jaglaną oraz brokuły z prażonymi migdałami. Jeśli mamy ochotę na słodycze w ramach deseru – wybierajmy ich zdrową alternatywę, na przykład desery ryżowe marki Sobbeke czy Harvest Moon. Na kolację idealna będzie szakszuka z pieczywem – oczywiście pełnoziarnistym. Po tak skomponowanym jadłospisie na cały dzień możemy być pewne, że nie zabraknie nam tak potrzebnej w czasie ciąży energii!

- Czy w ciąży powinniśmy sięgać po bio soki?

- Jeśli organizm odrzuca surowe owoce i warzywa – jak najbardziej. Zdrowy, ekologiczny sok to szybka przekąska w ciągu dnia – może posłużyć też za naturalny zamiennik słodkich, przetworzonych napojów. Obecnie na rynku mamy nie tylko standardowe soki marchwiowe, jabłkowe czy bananowe, ale również z kiszonej kapusty, buraka czy brzozy. Osobiście polecam sok wielowarzywny - kiszony od Bio Food – zawierający soki z kwaszonych buraków, pomidorów, ogórków, kapusty, marchwi i brokułów.


sok wielowarzywny

- Dziękujemy Sandro za kolejne wartościowe spotkanie! Z Twoją pomocą przygotowanie do ciąży z całą pewnością będzie łatwiejsze i... bardziej świadome!

- Było mi bardzo miło gościć ponownie! Pamiętajmy, że ciąża to wyjątkowy czas – dlatego warto postawić na wyjątkowe składniki i dbać o siebie jeszcze bardziej niż zwykle.