Czy wiesz że zaledwie jedna filiżanka posiekanych brokułów zawiera aż 92 miligramy wspierającej wchłanialność wapnia witaminy K? To ponad 100% jej dziennego zapotrzebowania! Jak się okazuje, zdrowe i mocne kości to niejedyna korzyść regularnego spożywania tych warzyw - w ostatnich badaniach naukowcy z Pennsylvania State Univeristy odkryli, że brokuły zawierają pewne cząsteczki, które realnie ochraniają wyściółkę jelita cienkiego, zapobiegając tym samym chorobom układu pokarmowego. Co to oznacza w praktyce?

Brokuły a zdrowie jelit

Jak twierdzi Gary H. Perdew - doktor uczelni - ściana jelita cienkiego umożliwia przedostanie się korzystnej wody i składników odżywczych do organizmu, ale zapobiega cząsteczkom żywności i bakteriom, które mogłyby wyrządzić szkody. Niektóre komórki wyściełające jelito - w tym enterocyty, absorbujące wodę i składniki odżywcze, komórki kubkowe, które wydzielają ochronną warstwę śluzu na ścianie jelita i komórki Paneth, wydzielające lizosomy zawierające enzymy trawienne - pomagają modulować tę aktywność i utrzymywać zdrową równowagę.

W swoich badaniach, które opublikowano w czasopiśmie Laboratory Investigation, Perdew i inni pracownicy uczelni - pracujący nad tym badaniem - odkryli, że cząsteczki w brokułach, zwane „arylowymi ligandami receptora węglowodorowego”, wiążą się z arylowym receptorem węglowodorowym (AHR), który jest rodzajem białka zwanego „czynnikiem transkrypcyjnym”. Co ciekawe, to właśnie to wiązanie inicjuje różnego typu działania, które wpływają na funkcje komórek jelitowych.

Aby przeprowadzić swoje badania, naukowcy karmili dwie grupy myszy: eksperymentalną, zawierającą 15% brokułów - co odpowiada około 3,5 filiżanki dziennie dla człowieka - i kontrolną, bazując na typowej diecie laboratoryjnej, która nie zawierała brokułów. Następnie przeanalizowali tkanki zwierząt, aby określić stopień, w jakim aktywowano AHR, a także ilości różnych typów komórek i stężenia śluzu w obu grupach. Jak się okazuje, zespół badaczy odkrył, że myszy, które nie były karmione brokułami, nie miały aktywności AHR, co spowodowało zmianę funkcji bariery jelitowej, skrócenie czasu tranzytu pokarmu w jelicie cienkim, zmniejszenie liczby komórek kubkowych i śluzu ochronnego, a także komórek Paneth oraz produkcji lizosomów. Co więcej, zmniejszyła się także liczba komórek enterocytów.

- Zdrowie jelit myszy, które nie były karmione brokułami, zostało naruszone na różne, związane z chorobami sposoby - powiedział Perdew - Nasze badania sugerują, że brokuły i prawdopodobnie inne pokarmy mogą być wykorzystywane jako naturalne źródła ligandów AHR, a diety bogate w te ligandy przyczyniają się do odporności jelita cienkiego.

Dla kogo brokuły?

- Choć jedzenie samych w sobie warzyw i owoców mocno wpisuje się w zdrowy styl życia i optymalną dietę – rzeczywiście, to właśnie brokuły należą do jednych z tych warzyw, które warto mieć na stole możliwie często – mówi Sandra Kania, dietetyk – Zdrowe brokuły zawierają między innymi wspierający trawienie błonnik, liczne białka i tłuszcze, witaminy A, K i C oraz cynk, fosfor, żelazo i potas, odgrywający ważną rolę w procesie prawidłowego utrzymania gospodarki wodnej organizmu oraz regulacji pH komórkowego. Jedzenie brokułów polecam przede wszystkim tym pacjentom, którzy chcą naturalnie zredukować swoją wagę – dzięki ich niskiej kaloryczności oraz uczuciu sytości, które pozostawiają po sobie, pozbycie się dodatkowych kilogramów staje się dużo prostsze!

Źródło:
Sara LaJeunesse
Pennsylvania State Univeristy
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230406152639.htm