Bor to kolejny pierwiastek naturalnie występujący w produktach roślinnych – którego działanie chciałabym Wam przybliżyć! To właśnie on jest często uważany za mało istotny suplement diety – jak się jednak okazuje, jego niektóre właściwości mogą być szczególnie przydatne dla… kobiet!
Zacznijmy od początku – a więc od badań, które pokazują, że bor jest niezbędny do ukończenia cyklu życia, co oznacza, że jego niedobór może spowodować trudności ze wzrostem płodu. Ponadto, w odpowiednich ilościach, wykazuje liczne właściwości prozdrowotne – takie jak łagodzenie zapalenia stawów, które jest wynikiem przewlekłego stresu zapalnego. Bor jako pierwiastek biochemiczny hamuje także stres -zmniejszając tym samym dolegliwości. Drugą ważna funkcją tego cennego pierwiastka jest oczywiście wzmocnienie kości – dzięki czemu stają się one bardziej wytrzymałe. Badania pokazują, że suplementacja borem zwiększa średnią gęstość i obojętność kości, co czyni je mocniejszymi, mniej podatnymi na złamania.
Dlaczego jednak napisałam, że bor szczególnie ważny jest dla kobiet? Spieszę z odpowiedzią! Jednym z bardziej popularnych zastosowań boru jest leczenie drożdżaków pochwy (kandydozy) - w takich przypadkach zalecane jest wykorzystywanie kapsułki kwasu jako leczniczej globulki dopochwowej. Kwas borowy to nic innego jak forma boru – nie wszyscy wiedzą, że czasem mówi się nie tylko jego doraźnym wsparciu, ale również leczeniu nawracających infekcji pochwy (na tle drożdżaków). Jak by tego było mało - suplementacja boru może zmniejszyć nasilenie i czas trwania bólu menstruacyjnego (poprzez wywieranie działania przeciwzapalnego!).
Czy jednak mężczyźni nie muszą posiadać boru w swojej domowej apteczce? Nic bardziej mylnego! To właśnie suplementacja zdrowego boru może przynieść im jedną istotną korzyść. Jak sugerują badania - bor oddziałuje z organizmem, stymulując tym samym enzymy spełniające określone funkcje (między innymi te, które są odpowiedzialne za produkcję testosteronu, co oznacza poprawę sprawności seksualnej!). Suplementowanie boru jonowego może pomóc więc osobom z niskim poziomem testosteronu lub zaburzeniami erekcji – co przekłada się na satysfakcję w związku.
Pamiętajmy jednak, że grunt to umiar – i z borem, podobnie jak z żadną inną substancją, nie można przesadzać! Nadmierne spożycie pokarmów bogatych w bor może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Niektóre ze skutków ubocznych tego pierwiastka mogą obejmować: nudności, dyskomfort w żołądku, wymioty, biegunkę, problemy skórne. Wielu dietetyków zaleca, aby dawka boru - jako pierwiastka śladowego - mieściła się w przedziale od 0,5 do 3 miligramów dziennie.
Nie wiesz gdzie znajdziesz bor? Nie tylko w suplementach – choć te zaleca się przede wszystkim wtedy, kiedy występują wyraźne niedobory tego pierwiastka. Poza tym – cenny bor znajdziemy chociażby w daktylach, gruszkach, winogronach, awokado, jabłkach, warzywach strączkowych, a nawet… otrębach owsianych!