Ekologiczne awokado to moje odkrycie tej jesieni!

Bardzo zdrowe i uniwersalne, wykorzystywane do przyrządzania śniadań, jak i obiadów - tylko właśnie… czy to owoc czy warzywo?

Awokado to roślinia, pochodząca z Ameryki Północnej – zaliczana do owoców. Jako owoc nie posiada jednak cukrów prostych, za to zaskakuje nas szeregiem interesujących właściwości. Dla mnie awokado jest odkryciem tej jesieni, ponieważ do tej pory kojarzyło mi się z mdłym smakiem i mazistą konsystencją. Tak właśnie je zapamiętałam, gdy próbowałam awokado po raz pierwszy. Jak się okazuje - jak do wszystkiego, tak i do awokado musiałam po prostu dorosnąć, a moje kubki smakowe potrzebowały czasu, żeby zrozumieć smak tego owocu.
Tak całkiem poważnie - awokado samo w sobie nie smakuje zbyt dobrze, jednak odpowiednio przyrządzone może urozmaicić nasze posiłki (a co najważniejsze, wzbogacić je w zdrowe kwasy tłuszczowe!). Ponadto awokado bogate jest w witaminy A, C, E i K oraz substancje mineralne - takie jak wapń magnez czy potas.

Ten owoc jako jeden z niewielu jest też naturalnym źródłem glutationu - czyli antyoksydantu, który wspomaga pracę wątroby i układu nerwowego. Dzięki tym właściwościom awokado zalecane jest przede wszystkim osobom, borykającym się z cukrzycą, miażdżycą czy podwyższonym cholesterolem - a skoro już wiemy na co pomaga, to przejdźmy do kwestii jak go podawać. Warto podkreślić tutaj, że awokado można, a nawet powinno się jeść na surowo!


Mnie najbardziej smakuje w najprostszej postaci pasty z dodatkiem soli - taki krem nakładam na kanapkę. Dobrze sprawdza się również zrobienie pasty z dodatkiem jajka - ponieważ awokado samo w sobie nie ma zbyt wiele białka. Podczas obiadu, awokado może być dobrym dodatkiem do sałatki lub makaronów - trzeba uważać jednak na świeżość tego owocu. Przed zjedzeniem zawsze sprawdzam czy na szczycie owocu nie ma ciemnych plamek - nawet niewielka plama przy szypułce może świadczyć o nieświeżości awokado. Zjedzenie zepsutego lub nadpsutego owocu może nas kosztować bólem brzucha głowy, a nawet biegunką - dlatego tak ważne jest, aby zwrócić na to uwagę!