Frytkownica niskotłuszczowa, nazywana potocznie „air fryerem” (z angielskiego - „frytkownicą powietrzną”), może potrzebować nawet do 90% mniej tłuszczu niż frytkownica tradycyjna. Dzieje się tak za sprawą możliwości smażenia w niewielkiej ilości tłuszczu lub bez jego użycia (w przeciwieństwie do standardowej frytkownicy, w której proces smażenia odbywa się w głębokim tłuszczu). Jak sama nazwa urządzenia wskazuje – obróbka odbywa się nie tylko w nagrzanej, niewielkiej ilości tłuszczu, ale również przy udziale równomiernie rozprowadzanego we wnętrzu air fryera powietrza – dzięki czemu przygotowany w niskotłuszczowej frytkownicy posiłek jest znacznie zdrowszy i mniej kaloryczny od tego ze standardowej. Co ciekawe, miłośnicy dobrego jedzenia nie muszą obawiać się utraty walorów smakowych – żywność przygotowana w nowoczesnym air fryerze jest tak samo aromatyczna jak ta przyrządzona w bardziej znanej wersji frytkownicy!

Zdrowe gotowanie – dlaczego warto?

Wybór zdrowych, ekologicznych, wysokiej jakości produktów spożywczych to bardzo istotna kwestia dla osób chcących dbać o swoje zdrowie, formę i dobre samopoczucie – równie ważny jednak co sama w sobie żywność jest sposób jej przygotowania. W zdrowym, przemyślanym gotowaniu może pomóc chociażby wyżej wspomniana frytkownica beztłuszczowa – jak się okazuje, 100 g kurczaka smażonego przy pomocy standardowej, dobrze znanej większości z nas frytkownicy zawiera 13,2 g tłuszczu, podczas gdy taka sama jego ilość smażona w air fryerze – zaledwie 0,39 g. Co ciekawe, mniejsza zawartość tłuszczu w codziennej diecie niweluje ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i nowotwory – dlatego tak ważne jest, aby codzienne przygotowanie potraw odbywało się przy jego jak najmniejszym udziale. Szkodliwe dla zdrowia tłuszcze tras i nasycone – warto zastąpić tymi pochodzącymi z nasion, orzechów, warzyw i ryb, na przykład oliwą z oliwek, olejem sezamowym czy z awokado.

Domowe frytki z batatów – jak zrobić?

Jeśli na co dzień nie używamy frytkownicy beztłuszczowej – z powodzeniem zrobimy zdrowe, domowe frytki przy pomocy jedynie... piekarnika! Wystarczy, że do upieczenia ziemniaków lub batatów - ich zdrowszej, bogatej w witaminę A wersji – zastosujemy niewielką ilość zdrowego tłuszczu. To co istotne to wyłożenie blaszki - na której ułożymy frytki - specjalnym papierem do pieczenia lub silikonową matą. Dzięki zastosowaniu papieru lub maty – możemy mieć pewność, że nasze domowe frytki będą zawierały możliwie najmniejszą ilość tłuszczu. Czas pieczenia frytek zależy od ich długości i grubości – dlatego warto piec je „na oko”, aż do zarumienienia się kawałków batata. Domowe, naturalne frytki warto podawać z wysokiej jakości sosem – na przykład łagodną salsą bezglutenową.

Źródło:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324849#air-fryers-vs-other-methods