Większość treningów jakie wykonuję, ogranicza się do siłowni i jazdy na rowerze. Nie jest tajemnicą, że na co dzień nie mam zbyt wiele czasu na inne dyscypliny sportowe – to jednak nie wyklucza faktu, że potrafię jeździć nie tylko na rowerowych dwóch kółkach!

Od dziecka lubiłam jazdę na rolkach - i choć moje pierwsze rolki były w całości plastikowe (takich zdecydowanie nie polecam!) - to nie zraziłam się do kontynuowania nauki jazdy na nich.
Co powiedziałabym osobom, które nigdy nie miały rolek na nogach? „Nic straconego!”. Ale zacznijmy od początku.

Jakie rolki wybrać?

Najbardziej popularne obecnie są rolki fitnessowe, czyli służące do rekreacyjnej jazdy. Wyróżniają je średniej wielkości kółka (od ok. 76 do ok. 84 mm), które nie są zbyt twarde - a tym samym zapewniają komfort z jazdy.

Ten typ rolek sprawdzi się doskonale dla początkujących rolkarzy oraz dla osób, które chcą cieszyć się od czasu do czasu z tej aktywności fizycznej.
Drugi typ – nieco bardziej profesjonalny - czyli rolki do jazdy szybkiej, przeznaczone dla osób, które już potrafią jeździć i chciałyby urozmaicić swoje rolkowe przejażdżki. Te rolki charakteryzują większe kółka (około 90mm), pozwalające na rozwinięcie większej prędkości. Niektóre modele tego typu rolek mają niskiego buta – zmniejszając tym samym stabilność jazdy. Poleca się je bardziej doświadczonym rolkarzom.

Trzeci typ rolek, który miałam na nogach to tak zwany „freestylowy”.
To rolki z przeznaczeniem do zabawy ze slalomami. Tego typu rolki mają kółka pośredniej wielkości (około 80mm). Ciasne ułożenie kółek na płozie umożliwia dużą zwrotność i bardziej precyzyjne wjazdy w wąskie przestrzenie. Rolki „freestylowe” polecam osobom, które już potrafią jeździć – a chciałyby udoskonalić swoją technikę jazdy oraz nauczyć się dobrej koordynacji poprzez jazdę między pachołkami.

Ostatni typ to rolki agresywne. Nigdy w nich nie jeździłam, ponieważ ich przeznaczenie służy głównie wykonywaniu trików na barierkach i poręczach. Posiadają one zabudowanego buta oraz małe kółka (około 56mm). Dobre usztywnienie kostki umożliwia wykonywanie różnego rodzaju akrobacji. Co więcej, tego typu rolki przystosowane są do różnej kombinacji z wielkościami kółek - można zamontować wszystkie cztery jednakowej wielkości lub dwa większe z tyłu i dwa mniejsze z przodu. Wszystko zależy od rodzaju trików jakie chcemy w nich wykonywać!

To, co istotne podczas regularnej jazdy na rolkach - to suplementacja zdrowego kolagenu, który ma za zadanie uelastyczniać ścięgna oraz poprawiać kondycję stawów. W przypadku ewentualnej kontuzji - dzięki suplementacji kolagenu (rybiego lub wołowego) szybciej dojdziemy się do siebie, dzięki czemu znów będziemy mogli cieszyć się uprawianiem ulubionego sportu!

Uniwersalnym pomysłem na zakup rolek mogą być rolki z wymienną płozą. Myślę, że jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się z jazdy rekreacyjnej na rolkach latem - a zimą nie stawać przed koniecznością chowania ich do szafy. Zaletą tego typu buta jest możliwość zdemontowania rolek i zamontowania w zamian płozy łyżwiarskiej. dzięki czemu zyskujemy „dwa w jednym”. Najczęściej tego typu rolki posiadają kółka do jazdy fitnessowej, z kolei but zapewnia dobrą wentylację oraz możliwość dłuższej jazdy bez ich zdejmowania.

Kolejnym ważnym wyborem przy zakupie rolek jest rodzaj kółek. Są one nieodłącznym ich elementem i niemniej ważnym niż wygodny but! Uwaga ode mnie - nie wybierajcie rolek z plastikowymi kółkami (nawet dla dzieci)! Takie rolki nie będą spełniać swojej roli - szukajcie tylko tych z kauczukowymi kółkami. Mimo różnych twardości zapewniają one bardziej płynna i komfortową jazdę.

Jeśli szukamy rolek do jazdy rekreacyjnej, stabilnej jazdy z dobrą zwrotnością i przyczepnością do podłoża – najlepiej jest szukać rolek o rozmiarze kółek 50-70 mm oraz o oznaczeniu A74 -A80 (czyli o twardości kółek, charakteryzującej się dobrym pochłanianiem drgań). Im większe i twardsze kółka – tym bardziej nasze rolki będą przeznaczone do jazdy wyczynowej niż rekreacyjnej.

Wybierając odpowiedni rozmiar - warto przymierzyć rolki stając na nich i lekko uginając kolana, a nawet przejeżdżając się kilka metrów po sklepie w celu sprawdzenia czy dobrze dopasowują się do nogi i nie uwierają nas w żadnym miejscu. Często rozmiar rolki będzie odbiegać od naszego standardowego rozmiaru buta - nie przejmuj się tym, to normalne!

Dlaczego polecam rolki?

Rolki są dla mnie fajną alternatywą do biegania - angażują wszystkie większe partie mięśniowe, pozwalają wysmuklić łydki i uda oraz zmniejszają ryzyko kontuzji stawu skokowego. Jazda na rolkach jest łagodniejsza dla stawów kolanowych, a dzięki płynnym ruchom bioder - uelastycznia kręgosłup (zwłaszcza jego dolne partie).

Zapraszam na profil na Instagramie, gdzie zobaczycie mnie w akcji: @zdrowienastole.pl @paula_rower

--------------